zábava pro děti

Tvoření pro milovníky a ochránce přírody

06.03.2021

Pozorování přírody, zjišťování informací o zvířatech a lese, ochrana přírody, to jsou v naší rodině velká témata. Milujeme aktivity, které jsou zábavné a užitečné zároveň, a tak dnes pro vás máme hned tři takové.

Začínali jsme před lety hmyzím domečkem. Stavěly všechny děti včetně těch od sousedů, několik týdnů jsme bedlivě sledovali každého nového nájemníka. Vedli si deník, celou zimu netrpělivě čekali, jaký hmyz se vylíhne v dírách, které si nájemníci na podzim postupně zalepovali každý svými originálními dveřmi. Kdo jste ještě nezkoušel, podrobný návod najdete například zde. Nejsme žádní velcí kutilové, stavba je opravdu jednoduchá a tvořili jsme ji více méně z toho, co se povalovalo na zahradě nebo v lese. 

Dlouho jsme se chystali na další podobný projekt, který by nám dopřál tvořivou akci, dovolil by nám pronikat do tajů přírody a zároveň přírodě prospěl. Narazili jsme v poslední době hned na dva takové:

První z nich je projekt Lesů ČR a jmenuje se Vracíme sovy lesu. Lesníci tak chtějí přirozeně snížit počty přemnožených hrabošů a ochránit tak sazenice lesních dřevin, které hlodavci likvidují stejně jako úrodu zemědělců a vinařů. Jak letos na podzim myši potrápily u nás na vsi téměř každého, kdo neměl doma kočku, nechci radši vzpomínat... V rámci projektu máte šanci podle návodu postavit a vhodně umístit budku pro sovy a pak už jen čekat, kdo se nastěhuje. Přesný návod najdete zde.

Druhým projektem, na který se určitě chystáme, je broukoviště. Brouci obvykle žijí v torzech mrtvých stromů, ale ty často přehnanou péčí o les mizí. Přilákat brouky do nového obydlí ve vaší blízkosti tak můžete postavením několika špalků (a částečným zakopáním do země). Podrobný návod najdete zde. My doufáme, že novým nájemníkům nebude vadit, když jim bude nad hlavou dupat smečka dětí.

Pokud by vás zajímaly další tipy na aktivity venku, vřele doporučujeme web ucimesevenku.cz.

A když vás tvoření neláká, ale milujete přírodu, zkuste se třeba zapojit do obnovy mokřadů a vodních toků. Inspirace zde.

    hry pro děti